Dla wielu osób harcerstwo jest stylem życia. To organizacja i społeczność, która pozwala dzieciom uczyć się ważnych rzeczy.

Nie bez znaczenia jest fakt, że dzięki obozom harcerskim można zdobyć przyjaciół i przeżyć wiele przygód. Jak rozpoczęło się harcerstwo w naszym kraju? O czym warto wiedzieć? Na czym polega harcerstwo?

Czym jest harcerstwo?

Warto zauważyć, że harcerstwo jest wspólnotą ludzi o podobnych zainteresowaniach. Pragną oni spędzać aktywnie czas i robić coś dobrego dla innych. Ideą w tym wypadku jest nie tylko dobra zabawa, lecz także praca nam samym sobą, pomaganie innym i budowanie przyjaźni.

Harcerze doskonale wiedzą, z czym wiąże się przeprawa przez rzekę, spanie w namiocie, czy wędrówki po lesie. Cykliczne spotkania, wyjazdy na obozy, biwaki, ogniska – to ważne części harcerstwa, które tworzą zwartą całość. Istotne jest przestrzeganie przysięgi i prawa harcerskiego, jak i zdobywanie kolejnych sprawności.

Początki harcerstwa w Polsce

Harcerstwo w naszym kraju jest ruchem, który wywodzi się ze scoutingu. Ten ruch ma już ponad sto lat i powstał w naszym kraju wtedy, gdy znajdowaliśmy się pod zaborami. Wtedy młode osoby pragnęły pracować i walczyć o odzyskanie niepodległości. W podobnym czasie rozwijał się ruch skautowy w Wielkiej Brytanii. Jego celem było wspieranie rozwoju młodych ludzi, tak aby mogli wykorzystywać swoje umiejętności przez całe życie. Ta idea bardzo dobrze przyjęła się w Polsce.

Harcerze i harcerki uczą się samodzielności. Kiedy zapisać dziecko do harcerstwa? Nawet kilkuletnie dziecko może pokochać tę organizację. Ważne jest, aby dziecko lubiło spędzanie czasu na zewnątrz, ucząc się nowych rzeczy.