W ciągu ostatniej dekady przypadki bliźniąt i trojaczków znacznie wzrosły, głównie dzięki wspomaganemu zapłodnieniu i innym zabiegom medycznym, które pomagają w poczęciu. W tych procesach nie uzyskuje się identycznych bliźniąt, ponieważ nie jest to coś, co może wystąpić tylko w sposób naturalny. O bliźniakach można znaleźć wiele ciekawostek i faktów, oto niektóre z nich:

1. Mają różne odciski palców

Kiedy widzimy dwoje całkowicie identycznych dzieci, możemy myśleć, że mają one takie same odciski palców, ale tak nie jest. Podczas formowania się dzieci, oboje dzieci dotykają worka owodniowego osobno w różnych miejscach, co powoduje, że na ich palcach tworzą się różne linie i dlatego nie mają takich samych linii papilarnych. Ponadto jedną z ciekawostek dotyczących bliźniąt jest fakt, że 22% bliźniąt jednojajowych jest leworęcznych w porównaniu z zaledwie 10% całej populacji.

2. Bliźnięta nie mają mocy telepatycznych

Wiele osób uważa, że bliźniaki mają tego typu supermoce lub że mają inną zdolność komunikowania się z drugim rodzeństwem, ale tak nie jest. To tylko mit, który był rozpowszechniany przez lata.

Nigdy nie udowodniono, że rodzeństwo jest połączone psychicznie w jakiś szczególny lub odmienny sposób. Ponieważ dorastają razem, jest całkiem normalne, że znają się doskonale, co powoduje, że to przekonanie rozprzestrzenia się. Jesteś rodzice. Poznaj porady dotyczące wychowywania bliźniaków. 

3 Mają swój własny język

Dzieje się tak w konsekwencji wspólnego dorastania dzieci. Ale w rzeczywistości język ten może wystąpić również u rodzeństwa, które nie jest bliźniakami, głównie dlatego, że mieszkają razem od najmłodszych lat.

Zaczyna się, gdy dzieci uczą się mówić, więc pomagają sobie w tym procesie. Wzmacnia to fakt, że są bardzo zżyci, a nawet kończą wymyślając własne słowa, co często jest uważane za ich własny, ekskluzywny język.

4. Nie dzielą identycznego materiału genetycznego

Choć może się wydawać, że są one całkowicie identyczne, to jednak nie są. Dzielą ze sobą dużą część materiału genetycznego, ale nie 100%, jak się często spekuluje. Z badań przeprowadzonych na University of Alabama at Birmingham wynika, że niektóre części ich DNA mogą się różnić liczbą tworzących je genów. Aby uznać je za w pełni identyczne, musiałyby dzielić 100% swoich genów i nie urodzić się w tym samym czasie.

5. Dziedziczność

To kolejny z wielu mitów dotyczących bliżniaków. Jak dotąd nie ma naukowych dowodów na to, że jest to dziedziczne.

To co jest genetyczne to zdolność do posiadania bliźniąt. Jeśli w rodzinie jest przypadek bliźniąt, to jest bardzo prawdopodobne, że mogą się urodzić kolejne. Wynika to z konsekwencji superfecundacji, dzięki której kobieta jest w stanie uwolnić więcej niż jedno jajo podczas tego samego cyklu.