Niektórzy rodzice mogą odnosić mylne wrażenie, że sporty walki nauczą ich dzieci bezpodstawnej agresji. W dużej mierze jest natomiast zupełnie odwrotnie, sporty tego typu, jak na przykład zajęcia karate prowadzone pod okiem wytrawnego instruktora, nauczą dziecko dyscypliny oraz kontroli nad swoimi emocjami, a do tego oczywiście będą w stanie wyrobić w nim pozytywne nawyki dbania o swoje zdrowie.

O zajęciach karate dla dzieci

Obecnie jest tak, że zajęcia karate prowadzone są nawet dla kilkulatków, przy czym chodzi zarówno o chłopców, jak i o dziewczynki, bo tego typu sporty przeznaczone są oczywiście dla obu płci. Naturalne jest natomiast, że intensywność zajęć i sam ich tryb przeznaczony jest odpowiednio do wieku, dlatego też odbywają się one głównie w formie zabawy, nie zaś rywalizacji. Bardzo ważną kwestią jest też wpajanie od najmłodszych lat szacunku dla przeciwnika. Rodzic powinien wiedzieć również, że zajęcia w sprawdzonym klubie są w pełni bezpieczne, a odpowiednio prowadzone sporty walki są mniej kontuzjogenne niż chociażby na przykład tak często polecane zajęcia piłki nożnej.

Dlaczego warto?

Umiejętność karate nie tylko przyda się w dorosłym życiu w kwestii samoobrony, natomiast doskonale kształtuje również charakter dziecka. Uczy go szacunku dla ciężkiej pracy i dla treningu, do tego, że żeby osiągnąć sukces, trzeba się o to bardzo mocno starać. Wbrew pozorom, jak było już wspomniane na początku, karate nie ma nic wspólnego z agresją. Jest wręcz przeciwnie, oprócz samego sportu wpajane są tam zasady, że sztuki walki używa się tylko i wyłącznie w ostateczności. Można powiedzieć, że z jednej strony jest to hart ciała, a z drugiej strony także hart ducha. Warto też pamiętać przy tym, że tego typu treningi zazwyczaj wymagają tradycyjnych strojów, coraz więcej jest jednak firm, które szyje kimona do karate i innych sztuk walki wschodu nie tylko dla dorosłych, ale także dla dzieci. Z pewnością o wiele lepiej jest więc zainteresować swoje dziecko treningami karate niż pozwalać mu na całogodzinne posiedzenia przed konsolą do gier wideo. Efektem będzie doskonała koordynacja ruchowa, zamiłowanie do sportu, szacunek do drugiego człowieka, ale także do własnych umiejętności.

Źródło: parent.pl