Pierwszy rok życia dziecka jest kluczowy dla jego rozwoju fizycznego, emocjonalnego i psychicznego. W tym okresie zmiany doświadczane przez dziecko są spektakularne. Jest to czas, w którym dzieci rosną najszybciej w całym swoim życiu, zwiększając wagę i rozmiar.

W pierwszych miesiącach zaczyna się rozwijać ich inteligencja i zaczyna się kształtować osobowość, która jest podstawą ich przyszłych zachowań. Rozwój w pierwszym roku życia można podzielić na etapy, jednak każde dziecko będzie miało swoje własne tempo, jeśli chodzi o pokonywanie poszczególnych etapów, przez które przechodzi.

Jakie są etapy rozwoju dziecka?

Etapy, przez które przechodzi dziecko można podzielić na:

1- Faza noworodkowa (7-20 dni)

Ta faza niemowlęctwa obejmuje pierwsze 28 dni. Jest to najważniejszy okres w życiu dziecka, kiedy poznaje ono główne cechy otaczającego je świata i zaczyna nawiązywać pierwsze komunikacyjne kontakty z innymi ludźmi. Płacz jest jego pierwszym „językiem”, za pomocą którego udaje mu się zdobyć pożywienie, pocieszenie i towarzystwo oraz rozpoznać ważne dźwięki, takie jak głos matki. Jeśli chodzi o zmiany fizyczne, to następuje bardzo szybki rozwój całego ciała z wyjątkiem głowy, która na tym etapie jest bardzo wrażliwa.

2- Faza niemowlęca (1m-1rok)

Jest to jeden z najwcześniejszych etapów u dzieci. W przeciwieństwie do poprzedniego etapu, zmiany fizyczne i psychiczne są łatwiejsze do zauważenia. Jeśli mówimy o ich ewolucji w stadium poznawczym, powinniśmy wiedzieć, że w tym stadium dzieci uczą się manipulować przedmiotami.

  • Jeśli chodzi o obszar języka musimy pamiętać, że pierwsze trzy lata to czas, kiedy mózg jest w trakcie rozwoju i dojrzewania, jest to najbardziej intensywny okres w nabywaniu umiejętności mowy i języka, w którym dzieci są w stanie zmierzyć i rozróżnić dźwięki mowy, które składają się na słowa ich języka. Na tym etapie większość dzieci rozpoznaje podstawowe dźwięki języka ojczystego i rozróżnia różne języki po ich brzmieniu. Dodatkowo możemy zauważyć, że w wieku około 6 miesięcy dziecko zacznie gaworzyć i tworzyć własne słowa.
  • Rozwój w obszarze emocjonalno-społecznym zależy od tempa, w jakim dziecko rozwija się w obszarach poznawczym, motorycznym i językowym, które będą podstawą, na której dziecko będzie mogło eksplorować i będzie miało zdolność do wystarczającej autonomii, aby odnosić się do środowiska.

Jak rozwija się dziecko podczas 2 roku życia? Dowiedz się tego w kolejnym wpisie: https://brzdace.pl/skoki-rozwojowe-u-dwuletniego-dziecka-bez-tajemnic