Po wypisaniu ze szpitala nadszedł czas, aby Twój wcześniak zaczął mieszkać w domu ze swoją rodziną. Jeśli jesteście w takiej sytuacji, to pewnie się martwicie, bo od tej pory to do Was, rodziców, będzie należał nadzór i opieka nad dzieckiem.

Zanim zaczniesz się denerwować lub myśleć, że nie dasz rady, rodzice wcześniaka powinni pamiętać, że jeśli Twoje dziecko zostało wypisane ze szpitala, to dlatego, że wyzdrowiało i jest gotowe do życia w domu. Oczywiście zawsze pod Twoim czujnym okiem i ze szczególną troską.

Kontrola oddechu

Wzorce oddechowe wcześniaków są zazwyczaj zmienione od urodzenia, ze względu na niedojrzałość ich płuc. Z tego powodu lekarze zalecają rodzicom, aby podjęli wysiłek poznania sposobu oddychania dziecka poprzez ruchy klatki piersiowej, liczbę oddechów, jakie dziecko wykonuje na minutę, lub ewentualne odgłosy, jakie dziecko wydaje podczas oddychania.

Komfortowy pokój

Kiedy wcześniak zostaje wypisany ze szpitala, przechodzi z ciszy szpitalnego inkubatora dla niemowląt do hałasów i zakłóceń świata rzeczywistego. Jednak gdy wcześniak trafi do domu, rodzice zawsze powinni zapewnić mu odpowiednie warunki. Oznacza to na przykład posiadanie czystego, dobrze oświetlonego pokoju, który daje dziecku poczucie komfortu. Jednak ponadto warto wspomóc rozwój dziecka poprzez zabawę i kołysanie.

Na początku należy również unikać głośnych dźwięków i przede wszystkim stresu spowodowanego przez gości. Eksperci zalecają jednak zapewnienie dziecku pewnych dźwięków otoczenia, takich jak dźwięk radia lub telewizora o niskiej głośności, aby dziecko stopniowo przyzwyczajało się do atmosfery panującej w Twoim domu.

Wrażliwość na płacz

Płacz jest bardzo częstym zjawiskiem u wcześniaków, gdyż mogą one płakać nawet przez kilka godzin w ciągu dnia. Ważne jest jednak, aby rodzice zawsze wiedzieli, jak interpretować płacz dziecka, jako metodę najwłaściwszej opieki nad maluchem i poświęcania mu całej uwagi, jakiej wymaga. Jeśli płacz trwa zbyt długo, warto skonsultować się z pediatrą dziecka, na wypadek gdyby za płaczem mogły stać inne przyczyny.

Karmienie

Sposób karmienia wcześniaków różni się nieco od sposobu karmienia dzieci urodzonych w tym samym terminie. W tym sensie wcześniaki, ze względu na niedojrzałość ich narządów trawiennych, muszą mieć mniejsze karmienia i jeść w częstszych odstępach czasu.

Ponadto mechanizm ssania tych niemowląt jest słabszy, więc zakończenie karmienia może zająć im znacznie więcej czasu. Jeśli dziecko jest karmione butelką, najlepiej kupić butelkę z bardziej miękkim smoczkiem.

Zdrowie i higiena

Wcześniaki mają słabszy układ odpornościowy, więc są bardziej podatne na wirusy i infekcje. Aby im zapobiec, niezbędna jest czystość i higiena w domu, a także higiena osób, które trzymają dziecko. Wskazane jest częste mycie rąk przed trzymaniem dziecka, używanie jednorazowych chusteczek i dezynfekowanie zabawek mających kontakt z dzieckiem. Jeśli chodzi o szczepienia, to zaleca się, aby wcześniaki otrzymywały szczepienia odpowiadające ich wiekowi chronologicznemu, czyli ujęte w kalendarzu szczepień dla dzieci.