Harcerstwo to pojęcie doskonale znane każdemu człowiekowi. Kojarzy się z obcowaniem z przyrodą i nabyciem wielu umiejętności, które przydają się w trudnych warunkach. Przygodę z harcerstwem dziecko może rozpocząć już od najmłodszych lat.

Oczywiście zadaniem rodzica jest zachęcanie do takich aktywności, ale nic na siłę. Jeśli maluch lubi przyrodę i chce przeżywać nowe przygody, możemy zapisać go do harcerstwa. Co daje dziecku harcerstwo? Dlaczego warto zachęcać malucha do takich aktywności? O czym trzeba wiedzieć?

Zalety harcerstwa

Nie zapominajmy o tym, że dzięki harcerstwu dziecko może poznać wiele wartościowych osób. W tym wypadku nawiązywane są przyjaźnie, często na całe życie. Ponadto, pociecha uczy się pracy w grupie i staje się bardziej zorganizowana. Uczy się pomocy innym osobom i czerpie z tego wiele radości. Istotny jest fakt, że harcerstwo wiąże się także z dyscypliną. Czym zajmuje się harcerstwo? Najprościej rzecz ujmując, jego celem jest rozwój dzieci, młodzieży i dorosłych tak, aby były niezależne i samowystarczalne. W harcerstwie jesteśmy pełni aktywności i uczymy się odpowiedzialności.

Obcowanie z przyrodą

Nie bez znaczenia jest bliski kontakt z przyrodą. Na obozach harcerskich często dzieci śpią w namiotach, nabywając nowe umiejętności survivalowe. Rozpalają ogniska, śpiewają harcerskie piosenki, dbają o otoczenie – wszystko to uczy je dyscypliny, co przekłada się na codzienne życie. Nic więc dziwnego, że takie rozwiązanie jest uwielbiane przez wiele osób. Kontakt z przyrodą daje wiele satysfakcji i pozwala poznawać otaczający nas świat. Mały harcerz przeżywa w lesie wiele przygód.