Rodzice często zastanawiają się jakie rodzaje wartościowych aktywności pozalekcyjnych zapewnić swoim dzieciom. Bardzo ciekawą opcją jest zapisanie pociech do harcerstwa.

Przynależność do organizacji harcerskiej daje wiele możliwości aktywnego spędzania czasu już dzieciom w wieku 5-6 lat. Drużyny harcerskie proponują też program dopasowany do potrzeb i zainteresowań również dojrzewającej młodzieży. Co harcerstwo wnosi do życia młodego człowieka?

Harcerstwo —  tradycja i wartości

Historia harcerstwa w Polsce sięga roku 1910. Wyrosło ono na gruncie skautingu brytyjskiego. W Polsce działają dwie organizacje harcerskie: Związek Harcerstwa Polskiego (ZHP) i Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej (ZHR). W obu organizacjach najważniejszymi wartościami są służba, braterstwo i praca nad sobą.

Tradycje i obrzędowości to nieodłączne elementy życia harcerskiego. Popularnym elementem tradycji jest rozpalenie ogniska, śpiewanie harcerskich piosenek czy słuchanie opowieści drużynowego.

Harcerstwo —  czego uczy?

Mówiąc ogólnie, harcerstwo to aktywne spędzanie wolnego czasu na łonie przyrody przez dzieci i młodzież w grupie rówieśników. Uczestnicząc w harcerskich aktywnościach, nasze dzieci uczą się m.in. czym są:

  • odpowiedzialność
  • koleżeństwo
  • empatia
  • samodzielność
  • poszanowanie przyrody
  • organizacja czasu
  • współpraca z innymi.

Poza wyżej wymienionymi, społeczność harcerska pomoże młodemu człowiekowi nawiązać pierwsze przyjaźnie, a także po prostu pokaże jak być dobrym człowiekiem i pomocą dla innych. Harcerstwo jest zdecydowanie dobrym wyborem dla dzieci i rodziców, którym zależy, by ich pociechy uczyły się harmonijnego funkcjonowania w społeczeństwie, podczas wykonywania zadań, które przynoszą im dużo radości.