Pojawienie się dziecka jest czymś ekscytującym i jest powodem do szczęścia dla każdej rodziny, ale musimy mieć jasność, że dziecko zmienia całkowicie wszystko, także nasz dom. Kiedy w naszym domu pojawi się dziecko, musi on być w pełni przygotowany na jego przybycie.
Gdzie będzie spało dziecko?
Przed pojawieniem się dziecka musimy mieć jasność co do tego, gdzie będzie spało. Oczywiście nieco inaczej wygląda wychowanie jednego dziecka, a wychowanie bliźniaków. To normalne, że przez pierwsze miesiące dziecko śpi w naszym pokoju, abyśmy mieli je bliżej, gdy w nocy płacze lub jest głodne, ale musimy mieć jasność, że im szybciej dziecko będzie miało swoją własną przestrzeń, tym szybciej zacznie stawać się niezależną osobą, która nie potrzebuje rodziców w pobliżu.
Idealny pokój
Jeśli Twój dom ma dwa pokoje, nie będziesz musiał wybierać, który z nich jest najbardziej odpowiedni dla Twojego dziecka, ale jeśli z drugiej strony Twój dom ma co najmniej trzy pokoje, będziesz musiał wziąć pod uwagę szereg czynników, aby wybrać idealny pokój dla Twojego dziecka.
Pierwszym czynnikiem do rozważenia jest przestrzeń, im więcej miejsca ma pokój dziecka, tym więcej czasu będzie tam spędzać. Jeżeli pokój jest zbyt mały dziecko będzie niejako zmuszone bawić się w salonie. Kiedy dziecko ma swój pokój, w którym może się swobodnie bawić lub odpoczywać, to od najmłodszych lat będzie rozpoznawać, że nie wszystkie pomieszczenia w domu są przeznaczone do tego samego, jak również daje mu do zrozumienia, że jego pokój jest tylko i wyłącznie jego i to od niego zależy, czy jest uporządkowany, czy nie.
Póki dziecko jest małe, mniej więcej do 6 roku życia, najlepiej, aby jego pokój znajdował się blisko twojego, abyś mogła go usłyszeć, gdy tylko będzie cię potrzebować i abyś mogła szybko przyjść sprawdzić, czy wszystko przebiega prawidłowo. Należy również zadbać o to, aby był to cichy pokój, który nie wychodzi na ulicę, aby dziecko nie budziło się w nocy. Jeśli to możliwe, wskazane jest, aby pokój był jasny, aby dziecko czuło się w nim swobodnie.
Przygotuj pomieszczenie
Pokój dziecka powinien być ciepły i przytulny. Należy zadbać o to, aby latem pomieszczenie było dobrze wentylowane, a zimą nie było żadnych nieszczelności powietrza, które mogłyby wychłodzić pomieszczenie. Aby to osiągnąć, najlepiej, aby okna były podwójnie przeszklone, aby ciepło nie uciekało przez nie, a latem były żaluzje i zasłony, aby ciepło nie docierało bezpośrednio do pomieszczenia.
Zaleca się, aby zimą w ich pokoju znalazły się dywany, aby dziecko nie chodziło bezpośrednio boso po podłodze lub nie siedziało na zimnej powierzchni, ale musimy je okresowo prać, aby nie łapały roztoczy, które mogą powodować alergie.
Dla noworodka nie musimy urządzać pokoju jak dla starszego dziecka, na razie nie potrzebujemy łóżek ani biurek, bo nie będą ich używać, ale potrzebujemy szafek i komód, w których będzie mógł trzymać swoje ubranka, zabawki, przewijak itp.
Kolor ścian
Najprawdopodobniej, gdy dziecko przyjdzie na świat, będzie spało z Tobą do 6 miesiąca życia, więc jeśli chcesz pomalować pokój, możesz to zrobić po jego urodzeniu lub w pierwszych miesiącach ciąży. Radzimy wybrać neutralny kolor, którego nie będziesz musiał malować w kółko, w miarę jak Twój syn lub córka będą rosnąć, możesz zdecydować się na pastele, biel lub szarość. Upewnij się, że farba, której używasz, jest plastikowa, ponieważ można ją łatwo wyczyścić wodą, co zaoszczędzi ci bólu głowy, gdy zobaczysz, jak twoje dziecko maluje ściany, ponieważ zapewniamy, że to zrobi.
Zadbaj o bezpieczeństwo swojego domu
Jak to się mówi, lepiej zapobiegać niż leczyć, a w przypadku naszego dziecka każda ostrożność to zbyt mało. Gdy tylko nasze dziecko zaczyna raczkować i biegać po domu, każdy mebel, kąt, małe lub ciężkie przedmioty stają się prawdziwą bronią dla malucha.
Dlatego im wcześniej przygotujemy nasz dom na przyjście dziecka, tym mniej musimy się martwić o jego bezpieczeństwo. Należy upewnić się, że w zasięgu ręki nie ma nic niebezpiecznego, np. wiszących obrazów, talerzy czy luster, które w razie upadku mogłyby spowodować skaleczenia.
Kolejnym poważnym źródłem zagrożenia są gniazdka elektryczne, musimy sprawdzić, czy instalacja elektryczna spełnia wymogi bezpieczeństwa, a także upewnić się, że dzieci nie mogą włożyć palców w otwory, zakładając ochraniacze lub blokując je.
Na ostrych meblach należy umieścić ochraniacze, aby nie zrobiły sobie krzywdy, jeśli wpadną na nie podczas zabawy, a jeśli mamy schody, należy umieścić na nich szynę lub inny przedmiot, aby dziecko nie spadło z nich. Upewnij się również, że wszystkie okna i drzwi są zawsze prawidłowo zamknięte.
Źródło: https://brzdace.pl/